Kuba - Jaroslaw Zak

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kuba

Kuba jest jedynym miejscem na świecie gdzie w powszechnym użyciu są polskie maluchy i duże fiaty. W kraju gdzie ludzie zarabiają w granicach 20-40 dolarów. 30 letni maluch kosztuje 5-6 tysięcy dolarów.

Kuba jest często nazywana El Caiman lub El Crocodrilo co znaczy po hiszpańsku Aligator  bo widok z lotu ptaka przypomina tego gada.
„Mojito” to flagowy kubański drink. Należy do najpopularniejszych drinków na świecie.  Nazwa pochodzi od afrykańskiego słowa „mojo”, co oznacza urok - a dokładniej rzucenie uroku.

Dwie waluty funkcjonują na Kubie. Peso Cubano (CUP)  i peso convertible (CUC) CUC to główna waluta używana na Kubie. 1 CUC  to w przybliżeniu 1 dolar. Peso cubano to waluta używana przez kubańczyków, posiada niską wartość i można za nią kupować głównie warzywa i owoce oraz towary w sklepach dla kubańczyków stosunek CUP do CUC to  24:1.

Masowo „produkuje” się inteligencje, zwłaszcza lekarzy. Najlepszy interes rząd Kuby robi na eksporcie lekarzy i pielęgniarek do innych krajów zwłaszcza Ameryki Południowej, na czym zarabiają  około 8 mld dolarów rocznie. Dla przykładu: Brazylia płaci za jednego lekarza 4,3 tys. dol. miesięcznie, z czego lekarz do ręki dostaje 400 dol. Kolejne 600 dol. trafia na konto rodziny, która została na Kubie. Resztę zgarnia rząd.

Na Kubie istnieje system kartkowy, w ramach którego państwo gwarantuje obywatelowi miesięczny „deputat” podstawowych artykułów spożywczych, za które musi zapłacić 0,5 CUC - to jest w przeliczeniu 1 zł 50 groszy.  Przydział ten wystarcza na przeżycie około 10 dni. Na pozostałe dni miesiąca żywność musi kupić na wolnym rynku , gdzie ceny są europejskie. Przy zarobkach rzędu 20-40 dolarów miesięcznie przeżycie jest nie lada wyczynem.

W Hawanie piesi poruszają się środkiem ulic, muszą jednak uważać na rzadko, bo rzadko ale jednak przejeżdżające samochody. Jest to bezpieczniejsze niż poruszanie się chodnikami, gdyż łatwiej jest być trafionym  na chodniku przez odpadający kawałek balkonu niż potrąconym przez samochód.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego