Nepal - Jaroslaw Zak

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nepal


Aż 80 % powierzchni kraju znajduje się na wysokości powyżej 6000 m.p.m  Na jego obszarze znajduje się  9 z 14 szczytów przekraczających 8 tys. m n.p.m.

Nepal jest jedynym krajem którego flaga nie jest prostokątem Dwa trójkąty ją tworzące symbolizują himalajskie szczyty, a także dwie dominujące w tym kraju religie, hinduizm i buddyzm. Między wyznawcami nie ma żadnej antypatii. Bywa, że w tej samej świątyni stoi wielki posąg Buddy, a otaczają go figury bogów hinduistycznych

Kumari
nepalska żyjąca bogini.   Kumari to dziewczynka, która nie weszła jeszcze w okres dojrzewania, specjalnie wybrana i uznawana za inkarnację bogini Taledźu. . Wyznawcy wierzą, że Kumari jest wcieleniem bogini aż do pierwszej miesiączki, kiedy bogini opuszcza jej ciało. Każdorazowo wybór jest skomplikowanym procesem - prowadzi go komitet składający się z wysokich rangą kapłanów. Kandydatka, dziewczynka w wieku 4-5 lat musi spełnić surowe wymagania: nie może mieć żadnych skaz ani defektów, musi być urodziwa i zdrowa, dobrze wychowana, a także odważna.

Do cech fizycznych, którymi musi cechować się Kumari, należą odpowiedni kształt paznokci, długie palce, płaskie stopy, pierś "podobna do lwiej", szyja "jak muszla morska", mały język, czysty i poważny głos, długie rzęsy, połyskująca skóra, sztywne włosy kierujące się na prawo, karnacja przypominająca miąższ figowca bengalskiego i 22 innych cech doskonałości. Odwaga jest szczególnie istotna w końcowym etapie wyboru Kumari, do którego przystępuje dziesięć wyselekcjonowanych wcześniej dziewcząt. Każda z kilkuletnich dziewczynek musi bez płaczu i bez wydania głosu przejść przez ciemną komnatę, w której ulokowano wiele rzeczy wywołujących grozę - ludzi wydających przeraźliwe okrzyki, okrwawione bawole łby, pojawiających się nagle ludzi boleśnie smagających dziewczynkę itp.


Po dokonaniu wyboru , przez cały okres mieszkania w pałacu nad Kumari czuwa specjalna piastunka pilnująca, by Kumari nie skaleczyła się krwawienie spowodowałoby, że dziewczynka musiałaby  powrócić do grona śmiertelników.
Głównym zadaniem „żywej bogini” jest uczestnictwo w licznych uroczystościach religijnych,  podczas których jest obwożona w specjalnym wozie. Takie czarujące życie  Kumari wiedzie aż do momentu,  gdy osiągnie wiek dojrzewania. Pierwsza miesiączka jest sygnałem utraty  „boskości”. W tym momencie pięciu  kapłanów zaczyna poszukiwania nowej „żywej bogini”.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego