Peru - Jaroslaw Zak

Idź do spisu treści

Menu główne:

Peru

Na wybrzeżu Peru nigdy nie pada deszcz

Jezioro Titicaca -  najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie o powierzchni 8.100 km kwadratowych, których znajduje się na wysokości 3.850 m n.p.m.

Najwyżej położona kolej na świecie to trasa pociągu zbudowana przez Ernesta Malinowskiego, która przechodzi przez Przełęcz Ticlio na wysokości 4.818 m n.p.m.

Pomidory i ziemniaki pochodzą z tego kraju

Pływające wyspy  na Jeziorze Titicaca - osady Indian Uru, zamieszkujących jezioro Titicaca. Ich wioski zbudowane są na wielkich, pływających po jeziorze tratwach z tataraku i trzciny. Domy - szałasy są również zbudowane z trzciny, podobnie jak łodzie Indian.

Nazca -  jest wielkim skalistym płaskowyżem w Peru, który został rozsławiony na cały świat dzięki słynnym naskalnym rysunkom.  Rysunki z Nazca, określane tez jako geoglify, przedstawiają wykreślone wyrytymi w skale liniami kształty zwierząt, postaci ludzkich czy nieokreślonych regularnych kompozycji. Rysunków są setki, a w całości zajmują one powierzchnię 1300 kilometrów kwadratowych, na całym płaskowyżu o średnicy 55 km. Wielkość każdego geoglifu jest tak znacząca, że nie da się go ogarnąć wzrokiem stojąc na ziemi, Dopiero lot balonem lub samolotem pozwala ogarnąć całość kompozycji i przekonać się o ich sensowności. Do tych najbardziej znanych należą m.in.: małpa, kondor, pelikan, koliber, pies, papuga, jaszczurka, pająk (z 40-metrowymi odnóżami), lamy, rekin, drzewo, spirala.

Machu Picchu -  to najlepiej zachowane miasto Inków.  Wznosi się ono na wysokości 2090
2400 m.n.p.m., 400 m nad doliną Rio Urubamba.  Miasto zostało wybudowane w 1450 r. i już 100 lat później zostało opuszczone.

W Peru znajdują się dwa najgłębsze kaniony na świecie.

Kanion Colca  - to jedno z najciekawszych miejsc na ziemi, ponieważ jest uważane za najgłębsze, jakie istnieje na stałym lądzie. Kanion ma konkurenta w postaci drugiego peruwiańskiego wąwozu o nazwie Cotahuasi . Colca uważany jest za najgłębszy na świecie. Wysokość jego ścian to 3200 metrów z jednej strony i 4200 metrów z drugiej. Oba kaniony głębokością dwukrotnie przewyższają słynny Kolorado, ale są znacznie węższe. Colca ma około 120 km długości.  Pierwszymi ludźmi którym udało się pokonać nieprzebytą dotąd rzekę byli Polacy z krakowskiego klubu kajakowego w 1981 roku. Dzięki temu wyczynowi z jednej strony trafili trzy lata później do Księgi Rekordów Guinesa, a z drugiej przyczynili się zarówno do rozsławienia samego miejsca, jak i Polski. Uczestnicy wyprawy w Kanionie Colca nadali mu kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny w Peru, np. Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Trzy największe Wodospady dedykowano papieżowi Janowi Pawłowi II.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego